Ekstrakcje zębów w gabinecie dentysty

Ekstrakcje zębów to inaczej ich usuwanie. Czy we współczesnej stomatologii w ogóle zaleca się usuwanie zębów i jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Najczęściej na ekstrakcje do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się pacjenci w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to ekstrakcja zębów mądrości, czyli ósemek. Są to zęby problematyczne, które mogą wyrzynać się krzywo i przez to powodować różne kłopoty ze zgryzem, krzywieniem się zębów czy ich psuciem. Jeśli ósemka jest zatrzymana, to koniecznie należy ją usunąć.

Kiedy usuwać zęby u stomatologa?

renomowane gabinety stomatologiczne - rzeszówOczywiście można też dokonywać ekstrakcji na życzenie pacjenta, jeśli nie stać go na leczenie kanałowe chorego zęba. Pacjent zostaje poinformowany, że wyrwanie zęba stałego oznacza, że ten już nie odrośnie i jedynym rozwiązaniem na „załatanie” dziury po zębie będzie protetyka np. mostek lub implant stomatologiczny. Na ekstrakcje chirurgiczne zgłaszają się również osoby przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Niektórzy ortodonci twierdzą, że nie należy tego robić, bo aktualnie istnieją metody prostowania zębów bez wyrywania nawet przy dużych stłoczeniach. Niemniej jednak specjaliści z zakresu ortodoncji twierdzą też, że czasem ekstrakcje są naprawdę koniecznością, by uniknąć problemów w przyszłości – pogłębiania się nieprawidłowości w zgryzie, zaburzeń okluzji (czyli nachodzenia na siebie zębów) czy też problemów z korzeniami zębowymi, które ustawiają się nienaturalnie w zębodołach. Ekstrakcjami zajmą się renomowane gabinety stomatologiczne – rzeszów to duże miasto, w którym bez wątpienia znajdziemy sporo takich gabinetów. Jeśli chodzi o wyrywanie zębów pod aparaty ortodontyczne to najczęściej usuwa się czwórki lub piątki. Jeżeli któreś z tych zębów leczono kanałowo, to najlepiej oprzeć swój wybór właśnie na tym – lepiej pozbyć się zębów leczonych kanałowo niż dwóch zębów całkowicie zdrowych.

Po ekstrakcji nie należy spożywać posiłków przez co najmniej kilka godzin. Chodzi o to, by nie wypłukać skrzepu, który tworzy w zębodole swoisty opatrunek. Jeśli go wypłuczemy, pojawi się powikłanie w postacie suchego zębodołu, które jest bardzo bolesne. Suchy zębodół wymaga płukania i przyjmowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, a czasem nawet antybiotyku. Takie dziąsło będzie się też goić nie tydzień, ale nawet miesiąc.