Działanie programatorów astronomicznych

Bezpieczeństwo, które zagwarantujemy sobie wkoło własnego domu jest bezcenne. To, że wieczorami można wyjść przed dom, pooddychać świeżym powietrzem, czy to, że wstajemy rano do pracy, szczególnie w zimowe ciemne wieczory i nie boimy się wyjść do auta. O to chodzi, aby wokół własnego domu zagwarantować maksimum bezpieczeństwa. Możemy tego dokonać za pomocą prostych, automatycznych urządzeń.

W jaki sposób działają programatory astronomiczne?

Programator astronomicznyUrządzenia, które pomagają nam ,,sterować” czasem, np. czasem włączania sprzętów w danej godzinie, są bardzo przydatne. Szczególnie sprawdzają się w domkach jednorodzinnych, w których automatyka działa bezproblemowo. Programator astronomiczny pozwala na realizację wybranych funkcji czasowych w automatyce sterowania. Urządzenie automatycznie ulega włączeniu lub wyłączeniu, reagując na wschód lub zachód słońca. ,,Wie” o tym, ponieważ w jego układzie zostały zainstalowane czytniki reagujące na współrzędne geograficzne. odczytując swoje położenie jest w stanie reagować na przesunięcia względem czasu uniwersalnego. Możemy oczywiście ustawić odpowiadającą nam datę lub godzinę, uwzględnić przesunięcie czasowe czy dokładność obliczaną przez maszynę. Programatory mogą być ręczne, automatyczne, impulsowe czy losowe. Ich waga nie jest zbyt duża, więc mają możliwość zamontowania na tak zwanej szynie czy obudowania. Działanie programatorów nie zmienia się w zależności od wysokiej czy niskiej temperatury otoczenia. Programator służy najczęściej do włączania i wyłączania oświetlenia, działanie może być też aktywne na ruch. Jest montowany również do tzw. boilerów podgrzewających wodę czy do podgrzewaczy wody na prąd. Nowoczesne programatory mają już wbudowaną funkcję połączenia z systemem Android, więc wszystkie pomiary możemy odczytać na swoim telefonie. Bez ruszania się z miejsca można także wyłączyć lub włączyć urządzenie.

Urządzenia działają na podstawie informacji dostarczanych na podstawie położenia- od współrzędnych, daty itp. Obliczają położenie słońca względem horyzontu i umożliwiają ustawienie dowolnych opcji. Między innymi odczytywanie astronomicznego wschodu i zachodu słońca, zmierzchu i świtu, a także umożliwiają dowolną korekcję czasową w zależności od indywidualnych wymagań klienta.