Dopasowana karma dla chomika

 

Zwierzęta domowe wymagają od ich opiekunów troski i codziennej pielęgnacji. Nie tylko głaskanie i zabawa z pupilem, ale także karmienie i dbanie o higieniczne warunki, w których zwierzątko żyje bez względu na gatunek.

Co zawierają karmy dla chomików?

karma dla chomikaKażdy gryzoń wymaga mniej więcej spełnienia takich samych obowiązków. Musimy mu zapewnić odpowiednie warunki do życia, czyli klatkę, albo akwarium. Ponieważ chomiki są bardzo małymi zwierzątkami, to nie potrzebują dużo miejsca. Wystarczy im klatka o wymiarach trzydzieści na dwadzieścia centymetrów. Ważne żeby się w niej znalazł mały domek i miseczka na pożywienie. Karma dla chomika składa się głównie z nasion, pestek, zbóż i suszonych warzyw. Chomiki są roślinożercami, a więc poza suchą karmą spożywają też trawy i siano. Ponadto te małe futrzaki uwielbiają też orzechy, owoce i różne zioła. Ponieważ chomiki bywają wybredne, to ich karma jest w formie zmielonej, po to aby jedząc kawałek granulatu spożywały wszystkie składniki naraz. Suszone warzywa zawarte w karmie, to przede wszystkim marchewka, burak czerwony, pietruszka i kalarepa. Ponadto znajdują się w niej także owoce takie jak jabłko, morele, ananas, czy papaja. Aż trzydzieści jeden procent stanowią różne zboża, a orzechy około pięć procent zawartości. Karma jest wzbogacona o minerały takie jak cynk, krzem i magnez. Jej dawkowanie w większości przypadków sam chomik sobie określa, gdyż często robi on zapasy w swoich policzkach i uzupełnia je dopiero kiedy strawi te zmagazynowane.

Chomiki tak samo jak wszystkie gryzonie, potrzebują stałego dostępu do bieżącej wody. Tak samo jak świnki morskie, potrzebują ścierać swoje zęby, więc przydadzą się twarde warzywa, takie jak świeża marchew. Chomik w kwestii żywienia nie jest wymagający.