Dobre oświetlenie parkingowe

Ze względu na fakt, iż na naszych ulicach pojawia się coraz więcej samochodów, w naszej przestrzeni muszą pojawiać się również parkingi. Ze względu na ograniczone miejsce, konstruktorzy parkingów proponują nam coraz to nowe rozwiązania, dzięki którym możliwe jest pozostawienie samochodów w bezpiecznym miejscu. Aby to miejsce było bezpieczne, musi spełniać kilka kryteriów, które owo bezpieczeństwo na parkingu gwarantują. Jednym z nich jest na pewno odpowiednie oświetlenie.

Cechy oświetlenia parkingowego

porządne oświetlenie parkinguOświetlenie na parkingu realizowane jest w różnych formach, w zależności od tego, jakiego typu jest to parking. Porządne oświetlenie parkingu musi być dobrane do wielkości parkingu, a także powinno być rozmieszczone w taki sposób, by zapewniać pełną widoczność w każdym miejscu parkingu. Parkingi, które znajdują się w otwartej przestrzeni najczęściej cechują się dużą przestrzenią, więc ich oświetlenie będzie wymagało od nas zakupu kilkunastu lamp stojących, które będą rozświetlały mrok, a także będą poprawiały widoczność, jeśli na parkingu pojawi się mgła. Świetnym rozwiązaniem, które w przypadku oświetlenia stojącego zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po parkingu, jest oznakowanie lamp przy pomocy materiałów odblaskowych. Dzięki temu zmniejszymy liczbę stłuczek na parkingu spowodowanych niezauważeniem lampy. W przypadku parkingów wielopoziomowych lub podziemnych, do oświetlenia najlepiej sprawdzą się lampy podwieszane. Muszą być one umieszczone w taki sposób, by nie oślepiać kierowców, a jednocześnie, by zapewniać pełną widoczność nawet w najtrudniejszych miejscach parkingu, czyli na zakrętach. Na rynku znajdziemy wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży i montażu oświetlenia, które sprawdzi się na konkretnym parkingu. Oczywiście wcześniej, w ramach konsultacji, specjalista ocenia, w jaki sposób odpowiednio oświetlić parking, by było to oświetlenie efektywne.

Oświetlenie na parkingu jest elementem, o który powinien zadbać projektant i wykonawca danego parkingu. Trudno nam wyobrazić sobie bezpieczny parking, który będzie pozbawiony oświetlenia. Parking jest miejscem, w którym kierowca powinien zachować szczególną czujność, a właściwie oświetlony parking na pewno będzie sprzyjał zachowaniom bezpiecznym i pozbawionym stłuczek.