Do czego wykorzystuje się szambo betonowe?

Szamba betonowe to zbiorniki, które przeznaczone są do tego, aby gromadziły nieczystości ciekłe, czyli tak zwane ścieki. Najczęściej wykonuje się je z betonu oraz żelbetonu, ale również popularne na rynku są szamba wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej kupujemy je w sytuacji, gdy na działce nie mamy dostępu do ogólnej kanalizacji.

Na jaki rodzaj szamba się zdecydować?

szamba betonowe małopolskaKażdy budynek, w którym chcemy zamieszkać, musi mieć odprowadzane nieczystości. Szczelny oraz bezodpływowy zbiornik na ścieki to w dzisiejszych czasach najlepsze rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie mają pieniędzy, aby zbudować swoją przydomową oczyszczalnię ścieków. Przy wysokim poziomie wód gruntowych bardzo często stosuje się wysokiej klasy szamba betonowe Małopolska to region, gdzie projektowanie szamba wykonuje się już na etapie projektu domu. Każde szambo, które ma zostać dopuszczone do użytku, powinno posiadać specjalne certyfikaty oraz atesty, że jest idealnie szczelne. Szamba nie możemy umieścić w miejscu, gdzie mamy ochronę środowiska, a także w miejscach, które są narażone na zadania lub powodzie albo duże zagłębienie terenu. Może ono być zalane tam przez wody odpływowe, a my stracimy całą naszą inwestycję. Dobrze jest wybrać szambo, które będzie posiadało przewód ze specjalnym złączem na końcu, które zostanie zamontowany w ogrodzie, aby uniknąć wjazdu pojazdu asenizacyjnego na działkę. Nie będziemy musieli wtedy wpuszczać szambiarki na naszą posesję, ponieważ opróżni szambo od razu, gdy przyjedzie.

Zawsze musimy zachować odpowiednie bezpieczeństwo i przestrzegać przepisów, dlatego szambo powinno być oddalone przynajmniej od studni głębinowej o 15 m. Musi zostać również zachowana odległość od innej działki i wynosić minimum 2 metry, aby zbiornik nie znalazł się bezpośrednio przy granicy z sąsiadem. Odległość szamba od okien i drzwi powinna wynosić co najmniej 5 m.