Dekoracyjny stół w salonie

W historii ludzkości w sztuce pojawiały się różne style, które przekładały się na różne dziedziny naszego życia. Jakiś czas temu wyodrębniona została taka dziedzina, jak sztuka użytkowa. W jej skład wchodzą między innymi meble, które nie raz potrafiły być prawdziwymi dziełami sztuki. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj i nosi miano antyków. Są ludzie, którzy kolekcjonują antyki w swoich domach. Są też osoby, które wyszukują pojedyncze meble z różnych epok i komponują je we współczesnych aranżacjach.

Meble art deco we wnętrzach

elegancki stół art decoLudzkość od zarania dziejów uwielbiała otaczać się pięknymi przedmiotami, wśród których były nie tylko obrazy czy rzeźby, ale też bardziej funkcjonalne przedmioty, takie jak na przykład meble. Na dzień dzisiejszy również szukamy pięknych elementów do aranżacji wnętrz mieszkalnych. Coraz więcej osób przekonuje się do wstawiania w swoich wnętrzach historycznych mebli, nawiązujących do historycznych stylów lub pochodzących z konkretnej epoki. W moim domu, na przykład, znajduje się w salonie elegancki stół art deco, przy którym często piję kawę ze znajomymi. Stół ten pochodzi z początków dwudziestego wieku, kiedy to wchodził w życie styl art deco. Cechował się on dużą dekoracyjnością, opartą na figurach geometrycznych. Meble wykonane w tej epoce były pięknie rzeźbione i z racji tego, że wykonane były z drewna, okazały się bardzo trwałe i wiele przetrwało do dziś w bardzo dobrym stanie. Ja mój stół otrzymałam w spadku od mojej babci. Jeżeli jednak chciałabym kupić taki mebel z okresu art deco, to musiałabym wydać na niego sporą kwotę. Alternatywą są meble wykonywane współcześnie, ale stylizowana na dawne epoki. Ich cena jest wówczas o wiele niższa od autentycznych antyków. Pasjonaci mogą też spróbować kupić gdzieś zniszczone, stare meble i odnowić je na własną rękę. Na to potrzebny jest jednak czas i chęci.

Meble we współczesnych wnętrzach niekoniecznie muszą być proste i nowoczesne. Wraca moda na historyczne meble, które nie tylko są podstawą we wnętrzach, ale ich wyróżniającą się dekoracją. U mnie taką perełką jest stół wykonany w stylu art deco, który jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zainteresowanie meblami z różnych epok cały czas rośnie, co ma wpływ na przykład na to, że wielu producentów tworzy meble stylizowana na stare.