Czy za złomowanie auta trzeba płacić?

Nie da się ukryć, że oddanie pojazdu na szrot niesie ze sobą wiele korzyści. Kiedy silnik auta jest już zniszczony, podzespoły samochodu są zbyt drogie lub nastąpiła poważna kolizja, która uniemożliwia dalsze poruszanie się pojazdem, warto rozważyć opcję przekazania auta na złomowisko. Oszczędzi się tym samym na licznych naprawach, nie straci czasu na szukanie kupców, a także będzie możliwość wypłacenia części składek z ubezpieczenia OC bez konieczności dalszego opłacania samochodu.

Opłaty związane ze złomowaniem samochodu

złomowanie samochodu w PoznaniuW teorii złomowanie samochodu brzmi obiecująco, jednak wciąż wiele kierowców obawia się o koszty związane ze skorzystaniem z usług stacji demontażu pojazdów (SDP). Jak się okazuje, nie ma powodu do zmartwień. Przedsiębiorstwa nie każą płacić za swoje usługi, a wręcz przeciwnie – sami odkupują pojazd od właściciela za przystępną sumę około 300-600 złotych. Jest to zatem ciekawa forma dodatkowego zarobku na swoim zniszczonym już samochodzie. Aby jednak otrzymać pieniądze, posiadacz pojazdu musi spełnić bardzo ważny warunek. Dostarczony do SDP samochód musi mieć co najmniej 90 procent wagi auta nowego, czyli wartości wpisanej do dowodu rejestracyjnego. Oznacza to, że dla pojazdów o wadze 1,5 tony, przekazany pojazd musi ważyć nie mniej niż 1,35 tony. Każdy brakujący kilogram wiąże się z koniecznością dopłaty przez posiadacza pojazdu. Średnio SDP liczą 10 złotych za każdy brakujący kilogram. Nie warto zatem pozbawiać samochodu części, chyba że te zamienione zostaną na starsze, niesprawne, lecz o tej samej wadze. Firm oferujących demontaż aut jest w Polsce sporo. Korzystne jest złomowanie samochodu w Poznaniu, gdyż przedsiębiorstwa przedstawiają ciekawe oferty, a dodatkowo przez cały okres współpracy są w stanie doradzić i podpowiedzieć klientowi w sprawach związanych z późniejszym załatwianiem formalności w urzędach.

Po zezłomowaniu samochodu, były właściciel pojazdu otrzymuje dokument informujący, że auto zostało zniszczone. Podobna informacja przekazywana jest do wydziału komunikacji, jednak mimo wszystko osoba oddająca pojazd musi udać się do urzędu i przedstawić wszystkie otrzymane zaświadczenia. Istotnym krokiem jest również skontaktowanie się ze swoim ubezpieczycielem w celu wypłacenia części składek.