Czy koty powinny jeść suplementy diety?

Niezależnie od tego, czy kot karmiony jest karmą suchą, mokrą czy według modelu BARF, w jego diecie nie może zabraknąć kilku podstawowych składników. Podawanie kotom witamin nie jest fanaberią tylko niezbędną częścią kociej diety. Nie każda karma zawiera je w odpowiedniej ilości. Część z substancji w nich stosowanych w nadmiarze jest usuwana z organizmu, jednak należy uważać, aby nich nie przedawkować, gdyż zarówno niedobory jak i nadmiary substancji odżywczych są niebezpieczne.

Polecany suplement diety dla kotów

suplementy diety dla kotaBez względu na rodzaj podawanej kotu karmy, odbiega i zawsze będzie ona odbiegać od tego, co kot jadłby na wolności. Jeśli kot wychodzi, to z pewnością uzupełnia swoją dietę niezbędnymi składnikami, zjadając upolowane ofiary. Natomiast koty niewychodzące są takiej możliwości pozbawione. Produkty zwierzęce używane do produkcji karm pozbawione są elementów, które kot zjadłby, polując na owady, ptaki czy gryzonie. Suplementy diety dla kota można podzielić na kilka kategorii – suplementy witaminowe, mineralne i witaminowo – mineralne. Suplementy witaminowe zawierają niezbędne witaminy, wraz z dodatkami poprawiającymi ich wchłanianie. Mogą zawierać cały zestaw witamin, lub tylko wybrane. Suplementy mineralne zawierają mikro- i makroelementy w celu uzupełnienia diety w niezbędne do funkcjonowania organizmu pierwiastki. Suplementy łączone, witaminowo – mineralne, zawierają cały zestaw niezbędnych witamin i minerałów, szczególnie przydatne w okresie wzrostu, rozwoju, po przebytych chorobach lub niedożywieniu. Jednym z najbardziej popularnych suplementów jest tzw. kocia trawka. Jest ona źródłem włókna pokarmowego i minerałów. Co więcej, działa wspomagająco przy procesie oczyszczania jelit z zalegających w nich sierści zlizywanej podczas kocich toalet. Warto podawać kotu również preparaty na stawy.

Witaminy i minerały możemy podawać kotom w różnej formie. Najczęściej są to tabletki i pastylki, które koty bardzo chętnie zjadają. Mogą również być w formie pasty np. pasta odkłaczająca, która pomoże kotu pozbyć się z układu pokarmowego sierści zgromadzonej tam podczas mycia sierści. Często spotkamy je też w formie płynów, które można podać łatwo do miski z wodą. Można skorzystać z tej formy, jeśli nasz kot nie chce zjeść pastylek lub pasty.