osoby starsze

Co warto wiedzieć o opiece nad osobami starszymi?

Opieka nad osobami w podeszłym wieku wymaga nie tylko troski i zaangażowania, ale także wiedzy na temat potrzeb naszych podopiecznych oraz sposobów, na jakie możemy im sprostać. Złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów i nam, i seniorom. Jakie informacje trzeba przyswoić, by zapewnić komfort starszej osobie?

Dom opieki a opieka domowa

osoby starszeW Bydgoszczy jest dużo miejsc, których poznanie jest niezbędne, jeśli opiekujemy się seniorem czy seniorką. Trzeba tylko wiedzieć, czego i gdzie szukać. W przypadku osób schorowanych pomocna będzie wiedza o przyjaznych poradniach starszym ludziom specjalistycznych. Dobrze także wiedzieć, w jaką zaopatrzyć się żywność oraz zaznajomić się z miejscami, które zaktywizują naszych podopiecznych i konstruktywnie zapełnią im czas wolny.  Praca nad osobą starszą wymaga sporo czasu i zaangażowania. Jeśli brakuje nam kompetencji bądź jesteśmy po prostu zbyt zajęci, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej opieki. Możemy albo znaleźć opiekunkę lub opiekuna, który będzie odwiedzał naszego rodzica, babcię czy dziadka, albo zdecydować się na dom opieki. Szukając opiekuna, warto skorzystać z zaufanego źródła. Często zdarza się bowiem, że osoby „z ogłoszenia” są zwyczajnie nieuczciwe i mogą po pierwsze bagatelizować potrzeby podopiecznego, a po drugie – nadużyć jego (i naszego) zaufania. Zawsze pytajmy więc o referencje lub szukajmy wśród profesjonalnych opiekunów. Jeśli nasz senior potrzebuje opieki całodobowej, możemy natomiast znaleźć odpowiedni dom opieki. W Bydgoszczy jest kilka takich miejsc. Dowiedzmy się zawczasu, jakie usługi oferuje. Uwagę zwrócić należy na obsługę medyczną (ilość i kompetencje lekarek czy pielęgniarzy), proponowane zabiegi medyczne, jakość wyposażenia pokoi czy jedzenie. Ważne są takie oferowane sposoby spędzania czasu wolnego – sprawdźmy, czy odpowiadają potrzebom podopiecznego.

Odpowiednia żywność

Żywność ekologicznaOsoby starsze, często schorowane, muszą szczególnie dbać o to, co jedzą. Jeśli podejmujemy się opieki nad nimi, zobowiązanie o ułożenie odpowiedniej diety przechodzi na nas. Żywność ekologiczna sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż mocno przetworzone jedzenie z wielkich marketów. Warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa hurtownia ekologiczna, gdzie dostaniemy odpowiednią żywność w niższej cenie.  Według informacji z slowoseniora.pl układając plan żywnościowy, pamiętajmy o zaleceniach lekarzy. Jeśli nasz senior choruje, zapoznajmy się z przeciwwskazaniami zalecanymi przy ich schorzeniach. Przykładowo, dieta osób z chorobą Parkinsona musi być wysokokaloryczna, a dieta cukrzyka – bogata w błonnik. Nawet jeśli bliska nam starsza osoba cieszy się doskonałym zdrowiem, zadbajmy, by dzięki odpowiedniej żywności mogła się cieszyć nim jak najdłużej. Ważne są przy tym nie tylko witaminy i minerały, ale też nawyki żywieniowe seniora. Trzeba je uwzględnić, jeśli dieta ma być skuteczna. W pewnym wieku nagłe zmiany mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Opieka medyczna

Poradnia urologicznaOpieka nad osobą starszą wymaga zapewniania odpowiedniej opieki lekarskiej. Zobaczmy, gdzie w pobliżu znajdują się specjalistyczne gabinety lekarskie. Poradnia urologiczna w Bydgoszczy to miejsce, gdzie na pewno będziemy musieli zajrzeć – poszukajmy więc tej z dobrymi opiniami. Poza okresowymi badaniami u lekarzy pierwszego kontaktu, pamiętajmy także o dodatkowych usługach, o których senior może nie pomyśleć. Regularne odwiedzanie okulisty zdecydowanie poprawi komfort życia naszego podopiecznego. Dbać należy jednak o wszystkie jego zmysły. Dla tych, którzy słabo słyszą, dobrym rozwiązaniem będą aparaty słuchowe. Dla osób z dysfunkcjami ruchu znaleźć można odpowiedniego fizjoterapeutę. W Bydgoszczy jest coraz więcej specjalistów, którzy dojeżdżają do domu pacjenta – oszczędzić to może seniorowi długiej podróży przez miasto.

Czas wolny

czas wolnyWedług portalu www.senior.pl do szczęścia i prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest jednak nie tylko zdrowe ciało, ale także dusza. Zajmowanie się tylko chorobami, lekarzami i dietą każdego może skutecznie zniechęcić do uśmiechu. Czas spędzony razem z bliskim – spacery, gry w karty, wspólne gotowanie czy wyjście do teatru to na pewno dobre pomysły. Sprawdźmy także miejsca, gdzie nasz podopieczny może poznać innych seniorów – na przykład świetlice czy uniwersytety trzeciego wieku. Warto również pomóc starszej osobie rozwijać jej indywidualne zainteresowania w domu.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów, na jakie możemy pomóc naszym potrzebującym opieki bliskim. Pamiętajmy jednak przy tym, że najważniejsze są ich potrzeby i to ich zdanie zawsze musi być dla nas najważniejsze. Słuchajmy więc uważnie, co mają nam do powiedzenia – w ten sposób najlepiej możemy wyjść naprzeciw ich potrzebom.