Frezowanie jest obecnie jedna z popularniejszych metod obrabianie różnego rodzaju materiałów. Niemniej choć powszechnie wykorzystywane nadal wiele osób nie wiem czym dokładnie jest frezowanie, jak przebiega proces frezowania oraz kiedy jest on stosowany. W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka informacji odnośnie zagadnienia jakim jest frezowanie.
Frezowanie – czyli obróbka skrawaniem
Frezowanie zaliczane jest do kategorii obróbki materiałów nazywanych obróbką skrawaniem. Jest to obróbka ubytkowa, czyli sposób obrabianiu materiału poprzez usuwaniu części obrabianego materiału. Należy jednak zaznaczyć, że frezowanie jest jest jedynym rodzajem obróbki skrawaniem jaki się obecnie stosuje. Do tej kategorii należy zaliczyć także takie metody jak:
- obróbka wiórowa (frezowanie, toczenie, struganie, wiercenie, dłutowanie, przeciąganie)
- obróbka ścierna (docieranie, polerowanie, szlifowanie, gładzenie)
- obróbka obwiedniowa
Jak widać frezowanie zalicza się bezpośrednio do kategorii obróbki wiórowej, w obrębie której wykorzystuje się jeszcze inne metody. Dlatego zanim przejdziemy do omówienia specyfiki frezowania, należy jeszcze kilka słów powiedzieć ogólnie o obróbce wiórowej.
Obróbka wiórowa
Obróbka wiórowa to proces odrabiania materiału w trakcie którego, przy pomocy odpowiednich ostrzy, mających określaną geometrię usuwa się nadmiar materiału. Ów nadmiar materiału zostanie zamieniony na różnego rodzaju wióry. Metoda ta obecnie uznawana jest za najpopularniejszy rodzaj obróbki skrawaniem. Przy czym należy zaznaczyć, że najszerszym zastawaniem w jej obrębie cieszą się dwie metody mianowicie – toczenie i frezowanie. W ramach wyjaśnienia powiemy tylko, że toczenie jest procesem w trakcie którego do oddziałania nadmiar materiału wykorzystywane są noże tokarskie. Za ich pomocą obrabianego produktowi nadaje się odpowiednie wymiary i kształt. Czym zatem od toczenia odróżnia się frezowanie?
Frezowanie – co warto wiedzieć?
Frezowanie to ogólnie mówiąc proces w trakcie którego w ruch obrotowy wprawiane są narzędzia – frezarki, natomiast ruch posuwowy nadawany jest obrabianemu materiałowi lub też narzędziu. Co ważne frezowanie może być stosowane do obróbki różnego rodzaju materiałów, do których można zaliczyć takie jak:
- żeliwo, stal,
- brąz, aluminium,
- tworzywa sztuczne,
- drewno.
Niemniej należy zaznaczyć, że rodzaj stasowanej frezarki jest różny w zależności od tego z jakiego rodzaju obrabianym materiałem mamy do czynienia. I tak jeśli chodzi np. o obróbkę drewna to można wskazać tutaj na frezarki wyposażone w frezy do frezarki górnowrzecionowej lub też frezy do frezarki dolnowrzecionowej. Umożliwiają one wykonywanie rowków i przycinanie płyt drewnianych lub drewnopodobnych. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle meblarskim. Do obróbki tego typu materiałów stosowana jest także frezarka do naroży, która umożliwia odcinania naddatków płyt jak i frezowanie lub też zaokrąglenie krawędzi. W ostatnim czasie w przypadku frezowania drewna zaczęto także wyróżniać taki jego rodzaj jak frezowanie wstępne. Metoda ta pozwala na wstępne przygotowanie płyt przed ich oklejaniem, co pomaga uniknąć błędów w trakcie obróbki takich jak choćby wyrwanie części laminatu czy brak prostopadłości przyciętych elementów. Niemniej zarówno jeśli chodzi o frezowanie drewna, jak i innych materiałów trzeba także powiedzieć kilka słów o frezowaniu cnc.
Frezowanie CNC – co warto wiedzieć?
Według www.4metal.pl CNC oznacza w zasadzie system umożliwiający dowolne zaprogramowanie frezarki. Proces obróbki odbywa się przy zastosowaniu maszyn-frezarek, wyposażonych w mikrokomputery które starują ich pracą. Główna przewaga frezowania CNC polega na wysokiej powtarzalności, dzięki czemu możliwe jest wykonywania wielu takich samych elementów przy wykorzystaniu tej metody. Dodatkowo rozwiązanie to jest o wiele szybsze niż tradycyjne frezowanie, co także ma znaczeniu przy dużej skali produkcji. Obecnie na rynku dostępna jest zarówno frezarka CNC do drewna, jak i frezarki CNC do metalu oraz tworzywa sztucznego, dzięki czemu rozwiązanie to ma bardzo szerokie zastosowanie. Należy jedna zaznaczyć, że zakup sprzętu tego typu jest dość kosztowny, w związku z czym znajduje on zastosowanie głównie w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Podsumowując temat
Frezowanie obecnie jest sposobem obróbki materiałów znajdującym bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. warto pamięta o tym, że możliwość zastosowanie tej metody do obróbki różnych materiałów sprawia, że konstrukcyjna poszczególnej frezarki i rodzaj frezów w niej stosowanych może się znacząco od siebie różnić.