Co trzeba wiedzieć o panelach podłogowych?

Panele podłogowe to najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o materiał do wykończenia podłóg. Nie są tak surowe jak szlifowane posadzki betonowe, nie przypominają podłogi szkolnej czy szpitalnej jak żywiczne wylewki, są przyjemniejsze i cieplejsze w dotyku niż kafle ceramiczne. Mają zatem szereg zalet, a do tego świetnie się prezentują i można je kupić w każdym sklepie budowlanym. Co jednak trzeba o nich wiedzieć przed zakupem, tak by wybrać te najlepsze?

Solidne i trwałe panele podłogowe

wytrzymałe panele podłogoweNa pewno panele podłogowe muszą pasować estetycznie do wnętrza. Ciemne panele z drewna egzotycznego pasują do wnętrz kolonialnych, jasne zaś do skandynawskich. Najbardziej uniwersalne są panele w jasnych odcieniach dębu. Jeśli zamierzamy pomalować ściany na ciemniejszy kolor to warto wybrać nieco jaśniejsze panele i odwrotnie – kupić ciemniejsze panele do jasnego wnętrza. Zbyt ciemne pomieszczenie będzie ponure, a do tego będzie wydawało się na mniejsze niż w rzeczywistości. Z kolei zbyt jasne pomieszczenie może wyglądać mdło i nijako. Choćby niewielki kontrast może zrobić dużą różnicę. Druga kwestia to wybór odpowiednich paneli. Wytrzymałe panele podłogowe powinny być odporne na ścieranie się. Określa to klasa ścieralności – informacja na jej temat umieszczana jest w na opakowaniu paneli lub w ich opisie na stronie internetowej. Im wyższa klasa ścieralności tym lepiej, panele będą bardziej wytrzymałe. Panele w końcu są codziennie narażone na różnego typu uszkodzenia. Chodzenie po nich w szpilkach, szorowanie mopem, czy przestawianie mebli o ostrych krawędziach może doprowadzić do nich zarysowania, pęcznienia, czy odbarwienia. Warto zatem zainwestować w dobrej jakości panele po których nie będzie od razu widać śladów użytkowania. Kolejna kwestia do dobór dodatków. Warto zainwestować na przykład w wyciszający podkład pod panele czy też w estetyczne listwy przypodłogowe jako element wykończenia wnętrza.

Kończąc rozważania, warto wybierać panele które będą zarówno pięknie się prezentowały we wnętrzu, jak również będą bardzo trwałe i solidnie wykonane. Kupując panele trzeba też pomyśleć o tym, jakie listwy do nich dobrać oraz o to by między betonem a panelami znalazł się odpowiedni podkład, który wyciszy dźwięki i zwiększy izolację akustyczną podłogi.