budowa domu

Co będzie nam potrzebne przed rozpoczęciem budowy domu?

Budowa domu jednorodzinnego to ogromna inwestycja. Dlatego musi zostać ona odpowiednio przemyślana i co ważniejsze musimy się do niej odpowiednie przygotować. W jaki sposób przygotować się bezpośrednio do budowy i jakie kroki musimy podjąć zanim do niej przejdziemy, by uniknąć problemów, nerwów i dodatkowych kosztów? Odpowiedzi na te pytanie postaramy się udzielić w niniejszym artykule.

Finanse a budowa domu

kredytPodstawowym czynnikiem niejako determinującym budowę domu jednorodzinnego jest zgromadzenie odpowiednich środków na ten cel, dlatego za nim przejdziemy do przygotowania jakichkolwiek projektów czy też gromadzenia materiałów, należy zatroszczyć się o to by zdobyć fundusze na budowę domu. Należy liczyć się z tym, że budowa domu może pochłonąć nawet do 400 tysięcy złotych, przy tak zwanym stanie pod klucz, w przypadku stanu zamkniętego koszt szacuje się na około połowę tej kwoty. Jakby jednak nie było nadal są to horrendalne kwoty, w związku z czym nie wiele osób jest wstanie samodzielnie zgromadzić takie środki. Jak pozyskać potrzebny kapitał? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem w tym wypadku wydaje się być kredyty hipoteczne pod zastaw budowanej nieruchomości. Według strony multifinanse24.pl zaletą kredytów tego rodzaju jest możliwość uzyskania pożyczki z długim okresem spłaty sięgającym nawet 25 lat, co jest zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku kredytu konsumenckiego. Dodatkowo kwota jaką przyzna nam bank pod zastaw hipoteki zwykle jest znacząco wyższa niż w przypadku innego rodzaju pożyczek. O pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny może starać się każda osoba pełnoletnia, spełniająca wymogi odnośnie zatrudnienia, wieku i zdolności kredytowej. Warto na zakończenie wspomnieć, że jeżeli kwota z kredytu pod zastaw nieruchomości nie okaże się wystarczająca i będziemy zmuszeni wziąć kolejną pożyczkę to istnieje możliwość połączenia kredytu konsumenckiego i hipotecznego w jeden, czyli kredyt konsolidacyjny. Zaleta takiego rozwiązanie jest przede wszystkim wygoda – konieczność spłacania tylko jednej raty miesięcznie, zamiast kilku, a także długi okres na jego spłatę. Pożyczka na budowę domu w dzisiejszych czasach w Polsce jest niejako normą i nie należy się bać takiego rozwiązania. Wystarczy jednak rozsądnie wybrać ofertę i postarać się o zgromadzenie jak największego wkładu własnego, by zmniejszyć jej wysokość.

Projekt domu kolejnym etapem przygotowań

Projekt domuKolejnym krokiem, gdy już zgromadzimy odpowiednie fundusze na budowę domu jest przygotowanie projektu jego budowy. W celu tym należy wybrać odpowiednie biuro projektowe. Obecnie na rynku działa wiele firm tego rodzaju, które oferują swoim klientom zakup gotowego projektu lub też stworzenie projektu na zamówienie, przykładem może być www.este-projekt.pl. Na które rozwiązanie lepiej się w takim wypadku zdecydować? To zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Liczmy się z tym, że gotowe projekty zawsze są tańsze od tych realizowanych na zamówienie. Mają jednak ten mankament, że nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Problematyczne okazują się zwłaszcza w przypadku działek budowlanych o nietypowym układzie. Wprawdzie gotowe projekty domów jednorodzinnych można dostosować do potrzeb klientów, jednak wówczas staja się one już droższe, a co za tym idzie mniej opłacalne. Wszystko to sprawia, że decyzja pomiędzy wyborem gotowego projektu, a zleceniem zaprojektowania domu od zera zależy od tego jak wysokie są nasze oczekiwania.

Wybór ekipy budowlanej

budowa domuKolejnym istotnym elementem według portalu www.budujemydom.pl w przygotowaniach do budowy domu jednorodzinnego jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej. Firm budowlanych na rynku funkcjonuje bardzo wiele, jednak nie każda świadczy profesjonalne uwagi. Na co zatem zwracać uwagę przy ich wyborze? Cena jest oczywiście zawsze w pewnym sensie czynnikiem decyzyjnym, jednak nie możemy się tylko nią sugerować. Warto sprawdzić jak długo firma działa na rynku. W tej branży długo otrzymują się tylko firmy świadczące usługi o wysokim standardzie. Warto także zapoznać się z opiniami jakie dane firma ma w internecie. Uwagi byłych klientów mogą nam bardzo dużo powiedzieć i ułatwić wybór. W związku z czym warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania ekipy budowlanej tak by zarówno koszt jej wynajęcie jak i standard usług przez nią oferowany był dla nas zadowalający.

Przygotowanie terenu do budowy

roboty ziemneOstatnim etapem, bezpośrednio poprzedzającym budowę, jest właściwe przygotowanie działki budowlanej. W przypadku większość działek konieczne jest wykonanie pewnych prac ciężkich co wiąże się zwykle z koniecznością wynajęcia firmy lub też sprzętu, który to umożliwi. Zwykle przygotowując teren pod budowę musimy wykonać następujące prace:

  • zdjęcie warstwy humusu
  • wyrównanie tereny,
  • nawiezienie ziemi,
  • wycinka drzew.

Warto zaznaczyć, że wycinka drzew i krzewów nie zawsze jest możliwa. Na stronie firmy zajmującej się wycinką drzew firmagonzo.pl możemy przeczytać, że zgodnie z nowymi rozporządzeniami, nie wolno wycina krzewów o powierzchni powyżej 25m² ani drzew o pniu szerszym niż 25-35cm w zależności od gatunku. W przypadku, gdy tego typu obiektu znajdują się na naszej działce na ich wycinku musimy uzyskać zezwolenie, a to wiąże się z koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności.

Podsumowując

Przygotowania do budowy domu są równie ważne co i sama budowa, dlatego dobrze jest zorientować się o co powinniśmy zadbać przed przystąpieniem do budowy i w jakiej kolejności mamy to zrobić. Odpowiednie przygotowania sprawią, że budowa będzie sprawniejsza i mniej kosztowna.