Gruntowny remont oznacza zwykle konieczność położenia dachu od początku a to wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób o dach dbać i jak przeprowadzać jego renowacje. Nie zawsze jednak doraźne naprawy dachu są rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż jego wymiana. Co zatem o naprawie dachu powinniśmy wiedzieć, kiedy jest to jeszcze opłacalne, a kiedy lepiej wymienić go na nowy? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.
Jak podjąć decyzje o wymianie i naprawie dachu
To czy korzystniejszym rozwiązaniem jest całościowa wymiana dachu, czy też jego renowacja zależy od tego w jakim stanie jest sam dach. W jaki sposób możemy to określić? Według portalu portalbudowa.pl Najlepiej zrobić jego gruntowny przegląd. W jego trakcie zwracajmy uwagę na takie elementy jak:
- zagięcia blachy, pęknięcia poszycia, zacieki na skosach – oznaki te mogą świadczyć o tym, że dach przecieka
- uszkodzenia rynien – przeciekająca woda, stojący w zajęciach lód – to oznaki, które świadczyć mogą o tym, że rynny zostały naderwane
- przebarwienia na poszyciu dachowym
- zapadnięcie poszycia dachowego
Są to najbardziej oczywiste oznaki wskazujące na to w jakim stanie są dachy. Ważne jest jednak to by określić stopień zniszczeń. W przypadku niewielkich ubytków wymiana uszkkodzonych elementów jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jeżeli jednak uszkodzeń jest dużo, wówczas doraźne naprawy mogą okazać się zdecydowanie droższe i bardziej kłopotliwe niż w przypadku całościowej wymiany dachu. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy określić jego stanu lub też nie jesteśmy przekonani co do tego w jakim stopniu jest on uszkodzony warto poprosić o konsultacje dekarza lub też, jeśli mamy taką możliwość konstruktora dachu.
Renowacja pokryć dachowych – co można naprawić
Renowacja dachu jest rozwiązaniem zalecanym wobec dachów o niedużej skali zniszczeń. Wówczas to zwykle wystarczy rozmontować cześć poszycia dachowego i wymienić je na nowe. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku dachów wykonanych z dachówki czy też z papy, gdzie o wymiane konkretnego elementu nie trudno. Renowacja dachu to także malowanie dachówki. Zabieg ten pozwala na odświeżenie wyglądu dachu i przedłużenie trwałości jego koloru. Dodatkowo pomalowana dachówka staje się odporniejsza na działanie takich niekorzystnych czynników atmosferycznych jak: mróz, promieniowanie słoneczne czy rozwój grzybów. Dodatkowo zabieg ten sprawia, że dachówka staje się łatwiejsza do utrzymania. Firmy wykonujące tego typu zlecenia, jak np. malowaniedachu.com zaznaczają, że zabieg malowania dachówki nie pomoże w przypadku, gdy jest ona uszkodzona, wówczas konieczna jest już jej wymiana.
Wymiana dachu na nowy
Wymieniając dach na nowy warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi obecnie na rynku rozwiązaniami. Według firmy www.dachlacz.com.pl w Polsce najczęściej stosuje się dachy wykonane z dachówki. Wynika to głównie z racji tego, że jest to dość trwałe i praktyczne rozwiązanie. Dodatkowo fakt, że dachówki dostępne są w rożnych kolorach sprawia, że stosunkowo łatwo dostosować je do własnego domu i jego stylistyki. Niemniej warto także rozważyć i inne z dostępnych rozwiązań. Jakie zatem mamy w tym względzie możliwości? Nadal z dość dużym, powodzeniem sprawdzają się dachy kryte papą. Ich główną zaletą jest cena, jednak nie są one aż tak trwałe, a także ich estetyka może pozostawiać wiele do życzenia. Ciekawym pomysłem mogą okazać się dachy kryte strzechą. Wiele osób obawia się takiego rozwiązania zarzucając mu brak trwałości i gorszą izolacje niż w przypadku dachów z dachówki czy papy, jednak przekonanie jest to całkowicie mylne. Czym zatem charakteryzuje się ten rodzajów dachów i jak sprawdza się w polskich warunkach atmosferycznych?
Czy dachy ze strzechy dobrze się sprawdzają?
Dachy ze strzechy jeszcze przed 100 laty były typowym rozwiązaniem spotykanym na wsiach. Obecnie uznaje się je jedynie za element dekoracyjny, w związku z czym stosuje się je tylko w przypadku altan czy restauracji utrzymanych w wiejskim stylu. Czy jednak dachy te rzeczywiście obniżają komfort mieszkaniowy? Według firmy Trzcinomania.pl, która zajmuje się wykonywaniem takich dachów, trzcina, czyli materiał z którego obecnie wykonuje się takie dachy, ma bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu gwarantuje, że w okresie letnim łatwiej będzie w domu utrzymać chłód, natomiast w zimowym ciepło. Dodatkowo strzechy, jako dachy wykonane z materiały naturalnego, mają zdolność oddychania, dzięki czemu ułatwiają wymianę powietrza w domu. Ich dodatkową zaletą jest też fakt, że trzcina posiada dobre właściwości akustyczne, dzięki czemu zapewnia odpowiednie wyciszenia w domu. Trwałość dachu ze strzechy szacuje się na około 70 lat, zaznaczyć jednak należy, że w okresie tym nie wymaga on szczególnych konserwacji. Wiele kontrowersji budzi aspekt związany z łatwopalnością tego rodzaju poszycia dachowego. Trzcina jako materiał naturalny spala się łatwiej niż dachówka, jednak obecnie stosuje się specjalne zabezpieczenia niwelujące ten problem. Również szczelność dachów wykonanych w tej technologi jest zadowalająca. W związku z czym ich głównym mankamentem pozostaje tak naprawdę cena. Dachy ze strzechy są droższe niż dachy wykonane z zastosowaniem dachówki czy papy, niemniej w zamian za wyższą cena otrzymujemy dach o niepowtarzalnej i bardzo ciekawej stylistyce.
Podsumowanie
Wymiana dachu na nowy to zawsze duży koszt dlatego warto przeprowadzać regularne przeglądy dachów i ich renowacje, tak by możliwie jak najbardziej przedłożyć ich żywotność. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli koniecznych do przeprowadzenia napraw zaczyna być coraz więcej, wówczas zwykle bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się być całościowa wymiana poszycia.