Akcesoria potrzebne w basenie ogrodowym

 

Utrzymanie czystości i przejrzystości wody w basenie ogrodowym to warunek konieczny, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Brudna i zanieczyszczona woda jest siedliskiem bakterii, glony rozprzestrzeniające się w basenie nie tylko stwarzają bezpośrednie zagrożenie narażając na poślizgnięcie. Są także doskonałą pożywką dla mikroorganizmów, zagrażających zdrowiu. Dlatego konieczne jest skuteczne filtrowanie i uzdatnianie wody.

Jak dbać o wodę w basenie?

samojezdny odkurzacz basenowyKoniec lata najczęściej oznacza koniec korzystania z basenu. Warto wtedy pozbyć się całej wody i wyczyścić basen na sucho. Nie zawsze jednak spuszczamy wodę na zimę. W takiej sytuacji warto wymienić całą wodę na świeżą raz na 2-3 lata. Jednak każdy większy basen potrzebuje odpowiedniej filtracji. Rodzaj filtra a przede wszystkim moc obsługującej go pompy powinna być ściśle dopasowana do wielkości zbiornika. Zakłada się, że wciągu doby woda powinna być przefiltrowana czterokrotnie. Najczęściej używanymi filtrami są filtry piaskowe. Należy je przepłukiwać raz na kilka dni, a zużytą na to wodę uzupełniamy świeżą. W ten sposób woda w basenie jest stopniowo i w niewielkich ilościach podmieniana. Aby nie dopuścić do rozwoju glonów należy zadbać o odpowiedni i stały ruch wody w zbiorniku. Czasem to nie wystarcza i są miejsca w basenie, które bardzo szybko zachodzą glonem. Warto wtedy zainwestować w odpowiednie preparaty chemiczne, które pomogą nam się pozbyć problemu. Prócz samej filtracji konieczny będzie także odkurzacz. Pomoże on pozbyć się zanieczyszczeń osadzających się na dnie zbiornika. Najwygodniejszy będzie samojezdny odkurzacz basenowy. Wykona on całą pracę za nas, sprzątanie basenu nie będzie wymagało żadnego wysiłku. Jednak samojezdny odkurzacz basenowy to nie jedyna opcja. Często ze względów finansowych decydujemy się na tańszą opcję, jaką jest odkurzacz, który podłączamy do instalacji filtrującej. Czyszczenie manualne przy dużych zbiornikach może być jednak dość czasochłonne i męczące.

Prócz niezbędnych urządzeń, odpowiadających za filtrację wody oraz oczyszczanie dna i ścian basenu, konieczne jest także zastosowanie basenowej chemii. Preparaty, które poprawią parametry wody i uzdatnią ją są najczęściej koniecznością. Podstawa to preparaty dezynfekujące na bazie związków chloru. Często konieczne są także koagulaty, które oczyszczą wodę z najdrobniejszych zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia będzie utrzymanie stałego pH wody, oraz ewentualne pozbycie się glonów.